Jak przebiega czas przebiegły czyli rodzinne Jeszcze Pięć Minut

Marta Altés to hiszpańska Autorka, której książki brałyśmy w Domu Bajek na warsztat już dwukrotnie („Dzielna małpka”  oraz „Jestem artystą”), a najbliższe nasze spotkanie nie będzie, już wiemy, ostatnim. Dlaczego, być może, zapytalibyście.

Marta Altés pisze i rysuje o problemach tzw. dobrych rodzin, w których rodzice próbują do swoich dzieci podchodzić z wyobraźnią, nie robić awantur o rysunek na ścianie czy bałagan w pokoju. Rozwijajmy w maluchach kreatywność, pozwólmy im przekraczać linie w kolorowance! Tymczasem nasze, napięte już do granic, elipsy, zdają się czasami na swoich łukach wycierać, dlatego też warto sięgać po barwne historie zdobywającej popularność na całym świecie pracującej w Londynie graficzki.

Jeszcze pięć minut00.jpg

Moi, wciąż mali, synowie nauczyli mnie już dawno, że wymijająca odpowiedź na pytanie z rodzaju „kiedy dojedziemy/będziemy się razem bawić/będzie deser” – „niedługo” – jest
poniżej ich poziomu. Ze stoickim spokojem już (kiedyś, pełni niedowierzania i rozczarowania dorosłą niekompetencją) mruczą „a niedługo to jest długo”.

Nieprawda?

Zwróćmy się po pomoc do książki „Jeszcze pięć minut” Altés.
Kto się lepiej zna na czasie? Mały lisek (tzn. jak chłopiec w piżamie, w mieszkaniu, tylko lisek) uznaje, że on, kiedy na prośbę taty, który z wytrzeszczem prosi przed bladym świtem synków o jeszcze pięć minut snu. Przecież tata uważa, że 5 minut to niedużo, a to wszak wiele czasu! Wielkim staraniem można zdążyć przygotować śniadanie. Tyle akcji, tyle sprawstwa: piżamy na podłodze, kanapki odpowiednio na blacie stołu, zjeżdżające po obrusie, i pod stołem, nakrycie przystrojone wyjętymi z doniczek kwiatkami. Ilustracje są doprawdy komiczne, głównie przez to, że boleśnie prawdziwe – jeden lisek pędzi w kloszach i kurtce ku drzwiom, drugi zaiwania za nim w majtach i jednej skarpetce. Na podłodze duży wybór najróżniejszych mniej lub bardziej praktycznych przedmiotów.

Jeszcze pięć minut02.jpg

Nie ma czasu? Ależ jest dużo czasu! (pamiętacie, o to samo spierała się z Królową Kier Alicja). Tata chce dotrzeć rano do przedszkola, a synkowie poznajamiają się z hasającymi po przydrożnych kałużach żabami. Potrafią ten czas znaleźć.

A znów mówią, że godzina zabawy z dziećmi na przyjęciu urodzinowym to dużo. Żart? „Czas dla taty to cisza i spokój” – twierdzi rudy rodzic. Skądże znowu. To nie są żadne niepodważalne reguły, z tym czasem! Dorośli wzdychają „czas tak szybko leci…” – no, zwłaszcza, jak się czeka aż babeczki będą gotowe do wyjścia z piekarnika. Albo jak fasolka ma się wygramolić z doniczki.

Jeszcze pięć minut01

Te wszystkie spostrzeżenia wydawałyby się może i banalne, gdyby nie wytrawny finał historii rodzinnego czasu. Chodzi o przedłużenie o pięć minut wieczornego spotkania przy nocnej lampce z tatą i książką. To pięć minut jest najważniejsze, to pięć minut dłużej z kimś, kogo się kocha.

Maria

Jeszcze pięć minut/Five more minutes
Tekst i ilustracje: Marta Altés
Przekłąd Marta Bręgiel-Pant
Wydawnictwo Tako 2019

Źródła ilustracji: zasoby własne oraz ze strony wydawcy.
Projekt „Dom Bajek Wciąż Czyta Maludom” dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania.

Jak przebiega czas przebiegły czyli rodzinne Jeszcze Pięć Minut

Dodaj komentarz