„Wszak jeżyny nie zastąpią mi rodziny…”

Któż w swoim życiu nie poczuł sympatii do jeży? Miłe te stworzonka, takie osamotnione na okoliczność obecności kolców, bywają często obiektem ciepłych uczuć dzieci, autorów książek i ilustratorów.

Szukając inspiracji na drugie już Bajkoczytanie w Hygge trafiłam na półce na dwie jeżowe książeczki. Obie są współczesnymi wznowieniami dawnych wydań z niezwykle plastyczną ilustracją: „Przygody jeża spod miasta Zgierza” (Nisza, 2011) oraz „30 lutego”
(Dwie SIostry, 2011).

Jeż 01

Nie przypadkiem zapewne w obu książkach mamy tego samego autora – wspaniałą Wandę Chotomską i jej wiersze, w których operuje niebanalnym humorem, zabawną grą i smakiem słów. Do tego ilustracja w najlepszym wydaniu – śmiała, czasem wręcz abstrakcyjna plama Krystyny Witkowskiej (już same „rozpływające się” sceny deszczu
są świetnym tematem na plastyczne poszukiwania) czy żartobliwy rysunek Mirosława Pokory – choć tak odmienne stylistycznie, obie w równym stopniu oddają charakter fabuły.

Jeż 02

Jeż 05

Od kilku dni u nas zatem jeża tematyka pojawia się często i przynosi całkiem konkretne owoce (niekoniecznie jabłuszka, choć tego też nie zabrakło 🙂 ). Tym razem proponujemy prościutkie zabawy z klejem, bibułą i sztywnym kolorowym papierem.

Jeż 03

Jeż 04

Jeż 10

W innej wersji – nieco bardziej abstrakcyjnie (ale syntetyczny i otwarty umysł Dziecka doskonale odnajduje znajomą kolczastą postać) – z rolki po papierze toaletowym. Przy okazji lektura obu książeczek to świetny pretekst, by pobawić się szczotkami – Ulka była zachwycona!

Jeż 06

Jeż 07

Jeż 08

Jeż nr 3 to mój własny prywatny prezent dla obu Córek, inspirowany bezpośrednio rysunkiem Mirosława Pokory i Czarnojeżym Jeżem o błękitnych oczach 🙂

Jeź 09

Pomysłów na jeże to nie koniec – chcecie zobaczyć kolejną kolczastą odsłonę, zapraszamy 22 listopada do Hygge. Będzie czytanie, będzie jeżo-tworzenie. Nic więcej nie powiem!

Basia

Jeż Nisza

Jeż Dwie SIostry

„Przygody jeża spod miasta Zgierza”, Wanda Chotomska (1964)
ilustracje: Krystyna Witkowska
Wznowienie: Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2011

„30 lutego”, Wanda Chotomska
ilustracje: Mirosław Pokora
Wznowienie: Wydawnictwo Dwie Siostry , Warszawa 2011
(seria: Mistrzowie Ilustracji)

„Wszak jeżyny nie zastąpią mi rodziny…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s